filmnyheder bafta

Skrevet den 9 januar, 2018 | af Kofi Lawson

0

De nominerede til årets ‘BAFTA’ priser er?

Her er Bafta 2017 (præsenteret i 2018) nomineringerne. Bafta showet løber af stablen den 18. februar i Londons Royal Albert Hall. Det har været et rekord år for de britiske billetsalg, hvor man med lidt hjælp fra ‘The Last Jedi’ kom op på 1.3 milliarder pund i billetindtægter (kaching!!)

Her er de nominerede:

BEDSTE FILM
‘CALL ME BY YOUR NAME’ Emilie Georges, Luca Guadagnino, Marco Morabito, Peter Spears
‘DARKEST HOUR’ Tim Bevan, Lisa Bruce, Eric Fellner, Anthony McCarten, Douglas Urbanski
‘DUNKIRK’ Christopher Nolan, Emma Thomas
‘THE SHAPE OF WATER’ Guillermo del Toro, J. Miles Dale
‘THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI’ Graham Broadbent, Pete Czernin, Martin McDonagh

INSTRUKTØR
‘BLADE RUNNER 2049’ Denis Villeneuve
‘CALL ME BY YOUR NAME’ Luca Guadagnino
‘DUNKIRK’ Christopher Nolan
‘THE SHAPE OF WATER’ Guillermo del Toro
‘THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI’ Martin McDonagh

KVINDELIGE HOVEDROLLE
ANNETTE BENING ‘Film Stars Don’t Die in Liverpool’
FRANCES McDORMAND ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’
MARGOT ROBBIE ‘I, Tonya’
SALLY HAWKINS ‘The Shape of Water’
SAOIRSE RONAN ‘Lady Bird’

MANDLIGE HOVEDROLLE
DANIEL DAY-LEWIS ‘Phantom Thread’
DANIEL KALUUYA ‘Get Out’
GARY OLDMAN ‘Darkest Hour’
JAMIE BELL ‘Film Stars Don’t Die in Liverpool’
TIMOTHÉE CHALAMET ‘Call Me by Your Name’

KVINDELIGE BIROLLE
ALLISON JANNEY ‘I, Tonya’
KRISTIN SCOTT THOMAS ‘Darkest Hour’
LAURIE METCALF ‘Lady Bird’
LESLEY MANVILLE ‘Phantom Thread’
OCTAVIA SPENCER ‘The Shape of Water’

MANDLIGE BIROLLE
CHRISTOPHER PLUMMER ‘All the Money in the World’
HUGH GRANT ‘Paddington 2’
SAM ROCKWELL ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’
WILLEM DAFOE ‘The Florida Project’
WOODY HARRELSON ‘Three Billboards Outside Ebbing, Missouri’

OUTSTANDING BRITISK FILM
‘DARKEST HOUR’
‘THE DEATH OF STALIN’
‘GOD’S OWN COUNTRY’
‘LADY MACBETH’
‘PADDINGTON 2’
‘THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI’

OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER
‘THE GHOUL’
‘I AM NOT A WITCH’
‘JAWBONE’
‘KINGDOM OF US’
LADY MACBETH’

IKKE ENGELSK SPROGLIG FILM
‘ELLE’
FIRST THEY KILLED MY FATHER
THE HANDMAIDEN
LOVELESS
THE SALESMAN

DOKUMENTAR
CITY OF GHOSTS Matthew Heineman
I AM NOT YOUR NEGRO Raoul Peck
ICARUS Bryan Fogel, Dan Cogan
AN INCONVENIENT SEQUEL Bonni Cohen, Jon Shenk
JANE Brett Morgen

ANIMATION
COCO Lee Unkrich, Darla K. Anderson
LOVING VINCENT Dorota Kobiela, Hugh Welchman, Ivan Mactaggart
MY LIFE AS A COURGETTE Claude Barras, Max Karli

ORIGINAL SCREENPLAY
GET OUT Jordan Peele
I, TONYA Steven Rogers
LADY BIRD Greta Gerwig
THE SHAPE OF WATER Guillermo del Toro, Vanessa Taylor
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Martin McDonagh

ADAPTED SCREENPLAY
CALL ME BY YOUR NAME James Ivory
THE DEATH OF STALIN Armando Iannucci, Ian Martin, David Schneider
FILM STARS DON’T DIE IN LIVERPOOL Matt Greenhalgh
MOLLY’S GAME Aaron Sorkin
PADDINGTON 2 Simon Farnaby, Paul King

MUSIK
BLADE RUNNER 2049 Benjamin Wallfisch, Hans Zimmer
DARKEST HOUR Dario Marianelli
DUNKIRK Hans Zimmer
PHANTOM THREAD Jonny Greenwood
THE SHAPE OF WATER Alexandre Desplat

CINEMATOGRAPHY
BLADE RUNNER 2049 Roger Deakins
DARKEST HOUR Bruno Delbonnel
DUNKIRK Hoyte van Hoytema
THE SHAPE OF WATER Dan Laustsen
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Ben Davis

FILM REDIGERING
BABY DRIVER Jonathan Amos, Paul Machliss
BLADE RUNNER 2049 Joe Walker
DUNKIRK Lee Smith
THE SHAPE OF WATER Sidney Wolinsky
THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI Jon Gregory

PRODUCTION DESIGN
BEAUTY AND THE BEAST Sarah Greenwood, Katie Spencer
BLADE RUNNER 2049 Dennis Gassner, Alessandra Querzola
DARKEST HOUR Sarah Greenwood, Katie Spencer
DUNKIRK Nathan Crowley, Gary Fettis
THE SHAPE OF WATER Paul Austerberry, Jeff Melvin, Shane Vieau

KOSTUMER
BEAUTY AND THE BEAST Jacqueline Durran
DARKEST HOUR Jacqueline Durran
I, TONYA Jennifer Johnson
PHANTOM THREAD Mark Bridges
THE SHAPE OF WATER Luis Sequeira

MAKE UP & HÅR
BLADE RUNNER 2049 Donald Mowat, Kerry Warn
DARKEST HOUR David Malinowski, Ivana Primorac, Lucy Sibbick, Kazuhiro Tsuji
I, TONYA Deborah La Mia Denaver, Adruitha Lee
VICTORIA & ABDUL Daniel Phillips
WONDER Naomi Bakstad, Robert A. Pandini, Arjen Tuiten

LYD
BABY DRIVER Tim Cavagin, Mary H. Ellis, Julian Slater
BLADE RUNNER 2049 Ron Bartlett, Doug Hemphill, Mark Mangini, Mac Ruth
DUNKIRK Richard King, Gregg Landaker, Gary A. Rizzo, Mark Weingarten
THE SHAPE OF WATER Christian Cooke, Glen Gauthier, Nathan Robitaille, Brad Zoern
STAR WARS: THE LAST JEDI Ren Klyce, David Parker, Michael Semanick, Stuart Wilson, Matthew Wood

SPECIAL VISUAL EFFECTS
BLADE RUNNER 2049 Gerd Nefzer, John Nelson
DUNKIRK Scott Fisher, Andrew Jackson
THE SHAPE OF WATER Dennis Berardi, Trey Harrell, Kevin Scott
STAR WARS: THE LAST JEDI Nominees tbc
WAR FOR THE PLANET OF THE APES Nominees tbc

BRITISH SHORT ANIMATION 
HAVE HEART Will Anderson
MAMOON Ben Steer
POLES APART Paloma Baeza, Ser En Low

BRITISH SHORT FILM 
AAMIR Vika Evdokimenko, Emma Stone, Oliver Shuster
COWBOY DAVE Colin O’Toole, Jonas Mortensen
A DROWNING MAN Mahdi Fleifel, Signe Byrge Sørensen, Patrick Campbell
WORK Aneil Karia, Scott O’Donnell
WREN BOYS Harry Lighton, Sorcha Bacon, John Fitzpatrick

EE RISING STAR AWARD (fansene stemmer om vinderen)
DANIEL KALUUYA
FLORENCE PUGH
JOSH O’CONNOR
TESSA THOMPSON
TIMOTHÉE CHALAMET

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrShare on RedditEmail this to someone

Tags:


Om skribenten

Sci-fi nørd med en svaghed for Denzeeeeel.. (altså som skuespiller)



Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Tilbage til toppen ↑