filmanmeldelser robertprisen bodilprisen 2019

Skrevet den 14 januar, 2019 | af Line F. Svare

0

Se alle nominerede til Danmarks to store filmpriser: Robert og Bodil

Prisuddelings-sæsonen er gået i gang! Også i vores lille Danmark, hvor der snak skal gives priser til de bedste danske film og serier.

Bodilprisen uddeles af medlemmer af Danske Filmkritikere – altså filmanmelder og lignende. Prisuddelingen holdes i år d. 2. marts med Iben Hjejle og Signe Lindkvist som værter.

Robertprisen uddeles til gengæld af Danmarks Film Akademi, som består film fagfolk. Det er altså filmbranchen som uddeler priser til sig selv. Robertprisen holdes i år d. 3. februar med Jan Gintberg som vært.

Nominerede til Bodilprisen 2019

Bedste danske film

  • Den skyldige (Gustav Möller)
  • Den tid på året (Paprika Steen)
  • Ditte & Louise (Niclas Bendixen)
  • Holiday (Isabella Eklöf)
  • Ternet Ninja (Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen)

Bedste kvindelige hovedrolle

  • Ditte Hansen (Ditte & Louise)
  • Louise Mieritz (Ditte & Louise)
  • Paprika Steen (Den tid på året)
  • Victoria Carmen Sonne (Holiday)

Bedste mandlige hovedrolle

  • Anders Matthesen (Ternet Ninja)
  • Ardalan Esmaili (Charmøren)
  • Jakob Cedergren (Den skyldige)
  • Matt Dillon (The House That Jack Built)
  • Rasmus Bjerg (Så længe jeg lever)

Bedste kvindelige birolle

  • Karen-Lise Mynster (Den tid på året)
  • Katrine Greis-Rosenthal (Lykke-Per)
  • Lotte Andersen (Ditte & Louise)
  • Sofie Gråbøl (Den tid på året)
  • Soho Rezanejad (Charmøren)

Bedste mandlige birolle

  • Anders W. Berthelsen (Ditte & Louise)
  • Adam Brix (Ditte & Louise)
  • Jacob Lohmann (Den tid på året)
  • Lai Yde Holgaard (Holiday)
  • Lars Brygmann (Den tid på året)

Bedste ikke-amerikanske film

  • Burning (Lee Chang-dong)
  • Call Me By Your Name (Luca Guadagnino)
  • Grænse (Ali Abbasi)
  • Roma (Alfonso Cuarón)
  • Shoplifters (Hirokazu Koreeda)

Bedste amerikanske film

  • A Star Is Born (Bradley Cooper)
  • Florida Project (Sean S. Baker)
  • Lady Bird (Greta Gerwig)
  • The Shape of Water (Guillermo del Toro)
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)

Bedste dokumentarfilm

  • Bobbi Jene (Elvira Lind)
  • Fanget i de fries land (Camilla Magid)
  • Hjertelandet (Janus Metz & Sine Plambech)
  • Olegs krig – en barndom i krigens skygge (Simon Lereng Wilmont)
  • Skjold & Isabel (Emil Næsby Hansen)

Blockbuster Talentprisen

  • Elvira Lind, dokumentarinstruktør (Bobbi Jene)
  • Gustav Möller, instruktør (Den skyldige)
  • Isabella Eklöf, instruktør (Holiday)
  • Josephine Farsø, scenograf (Christian IV – den sidste rejse & Holiday)
  • Sofie Marie Kristensen, klipper (Brakland)

Nominerede til Robertprisen 2019

Årets danske spillefilm

  • Den skyldige / Nordisk Film Spring, Producer: Lina Flint, Instr.: Gustav Möller
  • Ditte & Louise / Nordisk Film Production A/S, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Niclas Bendixen 
  • Journal 64 / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Christoffer Boe
  • Lykke-Per / Nordisk Film Production A/S, Producere: Thomas Heinesen & Karin Trolle, Instr.: Bille August
  • The House That Jack Built / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Lars von Trier

Årets børne- og ungdomsfilm

  • Brakland / Snowglobe, Producere: Eva Jakobsen, Mikkel Jersin & Katrin Pors, Instr.: Martin Skovbjerg
  • Landet af glas / Pilot Film ApS, Producere: Egil Dennerline, Marie Rønn & Jeppe Vig Find, Instr.: Marie Rønn & Jeppe Vig Find
  • Ternet Ninja / A Film Production, Sudoku & Pop Up Production, Producere: Trine Heidegaard & Anders Mastrup, Instr.: Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen
  • Vildheks / Good Company Films, Producere: Stinna Lassen & Anni Faurbye Fernandez, Instr.: Kaspar Munk
  • Vitello / Ja Film A/S, Producer: Anders Berthelsen, Instr.: Dorte Bengtson

Årets instruktør

  • Bille August / Lykke-Per
  • Christoffer Boe / Journal 64
  • Gustav Möller / Den skyldige
  • Isabella Eklöf / Holiday
  • Lars von Trier / The House That Jack Built

Årets originale manuskript

  • Ditte Hansen & Louise Mieritz / Ditte & Louise
  • Gustav Möller & Emil Nygaard Albertsen / Den skyldige
  • Jakob Weis / Den tid på året
  • Johanne Algren & Isabella Eklöf / Holiday
  • Lars von Trier / The House That Jack Built

Årets adapterede manuskript

  • Anders Matthesen / Ternet Ninja
  • Bille August & Anders August / Lykke-Per
  • Bo Hr. Hansen, Nikolaj Arcel & Mikkel Nørgaard / Journal 64
  • Bo Hr. Hansen, Poul Berg & Kaspar Munk / Vildheks
  • Kim Fupz Aakeson & Dorte Bengtson / Vitello

Årets mandlige hovedrolle

  • Baard Owe / Christian IV – Den sidste rejse
  • Esben Smed / Lykke-Per
  • Jakob Cedergren / Den skyldige
  • Matt Dillon / The House That Jack Built
  • Rasmus Bjerg / Så længe jeg lever

Årets kvindelige hovedrolle

  • Ditte Hansen / Ditte & Louise
  • Katrine Greis-Rosenthal / Lykke-Per
  • Louise Mieritz / Ditte & Louise
  • Paprika Steen / Den tid på året
  • Victoria Carmen Sonne / Holiday

Årets mandlige birolle

  • Adam Brix / Ditte & Louise
  • Anders W. Berthelsen / Ditte & Louise
  • Benjamin Kitter / Lykke-Per
  • Fares Fares / Journal 64
  • Jacob Lohmann / Den tid på året

Årets kvindelige birolle

  • Fanny Leander Bornedal / Journal 64
  • Jessica Dinnage / Den skyldige
  • Julie Christiansen / Lykke-Per
  • Karen-Lise Mynster / Den tid på året
  • Sofie Gråbøl / Den tid på året

Årets scenograf

  • Jette Lehmann / Lykke-Per
  • Josephine Farsø / Holiday
  • Sabine Hviid / Vildheks
  • Simone Grau Roney / The House That Jack Built
  • Søren Gam / Ditte & Louise

Årets fotograf

  • Dirk Brüel / Lykke-Per
  • Jacob Møller / Journal 64
  • Jasper J. Spanning / Den skyldige
  • Manuel Alberto Claro / The House That Jack Built
  • Nadim Carlsen / Holiday

Årets kostumier

  • Charlotte Moe / Så længe jeg lever
  • Manon Rasmussen / Lykke-Per
  • Manon Rasmussen / The House That Jack Built
  • Pernille Holm & Emilie Bøge Dresler / Journal 64
  • Stine Gudmundsen-Holmgreen / Den tid på året

Årets sminkør

  • Bjørg Serup / Så længe jeg lever
  • Cecilie Do / Christian IV – Den sidste rejse
  • Dennis Knudsen / The House That Jack Built
  • Dennis Knudsen & Tina Helmark / Lykke-Per
  • Sofie de Mylius / Ditte & Louise

Årets klipper

  • Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen / Lykke-Per
  • Carla Luffe / Den skyldige
  • Molly Malene Stensgaard & Jacob Schulsinger / The House That Jack Built
  • My Thordal & Janus Billeskov Jansen / Journal 64
  • Olivia Neergaard-Holm / Holiday

Årets sounddesigner

  • Kristian Selin Eidnes Andersen / The House That Jack Built
  • Morten Green & Eddie Simonsen / Journal 64
  • Niels Arild & Kim Dalum / Lykke-Per
  • Oskar Skriver / Den skyldige
  • Oskar Skriver & Bo Asdal / Ternet Ninja

Årets score

  • Av Av Av / Brakland
  • Flemming Nordkrog / Vildheks
  • Jomi Massage / Ditte & Louise
  • Kristian Selin Eidnes Andersen & Nicklas Schmidt / Julemandens datter
  • Lorenz Dangel / Lykke-Per
  • Mikkel Maltha & Anthony Lledo / Journal 64

Årets originale sang

  • ‘Skubber det sne’ – Anders Matthesen, Komp.: Anders Matthesen & #KewanLiggerBeatetNormal / Ternet Ninja
  • ‘Sut min klit’ – Nikoline, Komp.: Nikoline / Ditte & Louise
  • ‘Under solen’ – Wafande, Pharfar & Fresh-I, Komp.: Wafande Jolivel, Søren Schou & Andreas Keilgaard / Iqbal & Den Indiske Juvel
  • ‘Vild’ – Lydmor, Komp.: Jenny Rosander, Lasse Lyngbo, Mads Møller & Thor Nørgaard / Vildheks
  • ‘Vitello’ – Peter Sommer, Jøden & DJ Static, Komp.: Peter Sommer, Jøden & DJ Static / Vitello

Årets visuelle effekter

  • Jonas Ussing & Martin Madsen / Iqbal & Den Indiske Juvel
  • Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger / Lykke-Per
  • Peter Hjorth / The House That Jack Built
  • Simon Sandin, Christian Sjöstedt & Christina Jæger / Vildheks
  • Toke Rude Trangbæk, Daniel French & Sammy Larsen / I Krig & Kærlighed

Årets kortfilm: Fiktion / Animation

  • Dolphin / M&M Productions, Producere: Kim Magnusson & Tivi Magnusson, Instr.: Lauritz Munch-Petersen
  • Fugle / Nepenthe Film, Producer: Julie Hjorth, Instr.: Trine Nadia
  • Maja / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Marijana Jankovic
  • November / Super8, Producer: Iben Søtang Jacobsen, Instr.: Kasper Møller Jensen
  • Næste stop / Meta Film, Producere: Johannes R. Nørregaard & Trin Hjortkjær Thomsen, Instr.: Daniel Kragh-Jacobsen 

Årets kortfilm: Dokumentar

  • Enten Eller / Den Danske Filmskole, Producere: Karen Kristensen & Anna Malmkjær, Instr.: Thora Lorentzen
  • Fantasi Fantasi / Sonntag Pictures, Producer: Sara Stockmann, Instr.: Kaspar Astrup Schröder
  • Hjemsøgelsen / Norman Film, Producer: Christian Einshøj, Instr.: Christian Einshøj
  • Vidne / Den Danske Filmskole, Producer: Zire Schucany, Instr.: Louise Leth
  • Vi lader billedet stå et øjeblik / Made in Copenhagen ApS, Producer: Mathilde Hvid Lippmann, Instr.: Esther Wellejus

Årets dokumentarfilm

  • Bobbi Jene / Sonntag Pictures, Producere: Sara Stockmann & Julie Leerskov, Instr.: Elvira Lind
  • Den nat vi faldt / Bullitt Film, Producer: Rikke Tambo Andersen, Instr.: Cille Hannibal
  • Olegs krig / Final Cut for Real, Producer: Monica Hellström, Instr.: Simon Lereng Wilmont
  • Skjold & Isabel / Wergeland Film, Producer: Emil Kramhøft Dinsen, Instr.: Emil Næsby Hansen
  • The Return / Walenciak Film, Producere: Julie Friis Walenciak, Julie Rix Bomholt & Katja Adomeit, Instr.: Malene Choi Jensen

Årets engelsksprogede film

  • A Star is Born / Instr.: Bradley Cooper, Distr.: SF Studios
  • Call Me By Your Name / Instr.: Luca Guadagnino, Distr.: United International Pictures
  • The Florida Project / Instr.: Sean Baker, Distr.: Scanbox Entertainment
  • The Shape of Water / Instr.: Guillermo del Toro, Distr.: Nordisk Film Distribution A/S
  • Three Billboards Outside Ebbing Missouri / Instr.: Martin McDonagh, Distr.: Nordisk Film Distribution A/S

Årets ikke-engelsksprogede film

  • Burning / Instr.: Lee Chang-dong, Distr.: Camera Film
  • Cold War / Instr.: Pawel Pawlikowski, Distr.: Scanbox Entertainment
  • Grænse / Instr.: Ali Abbasi, Distr.: Camera Film
  • Roma / Instr.: Alfonso Cuarón, Distr.: Netflix
  • Shoplifters / Instr.: Hirokazu Koreeda, Distr.: Filmbazar

Tv-serier

Årets korte tv-serie

  • 30 / Drive Studios, Hovedforfattere: Jesper Zuschlag & Julie Rudbæk, Producer: Mikkel Herforth, Konceptuerende instr.: Jesper Zuschlag & Julie Rudbæk
  • Doggystyle / DR Ung, Hovedforfatter: Anna Emma Haudal, Producer: Rikke Lassen, Konceptuerende instr.: Anna Emma Haudal
  • En fremmed flytter ind / Made in Copenhagen ApS, Hovedforfattere: Krister Moltzen & Nicole N. Horanyi, Producer: Helle Faber, Konceptuerende instr.: Nicole N. Horanyi
  • Theo & Den Magiske Talisman / DR Drama, Hovedforfattere: Trine Piil & Peter Gornstein, Producer: Nynne Selin Eidnes, Konceptuerende instr.: Peter Gornstein
  • Vitello / Ja Film A/S, Hovedforfatter: Kim Fupz Aakeson, Producer: Anders Berthelsen, Konceptuerende instr.: Dorte Bengtson

Årets tv-serie

  • Broen IIII / Nimbus Film & Filmlance, Hovedforfattere: Hans Rosenfeldt & Camilla Ahlgren, Producere: Bo Ehrhardt & Anders Landstrøm, Konceptuerende instr.: Henrik Georgsson
  • Herrens veje II / DR Drama, Hovedforfatter: Adam Price, Producer: Camilla Hammerich, Konceptuerende instr.: Kaspar Munk 
  • Kriger / Miso Film, Hovedforfattere: Christoffer Boe & Simon Pasternak, Producere: Jonas Allen & Peter Bose, Konceptuerende instr.: Christoffer Boe
  • Liberty / DR Drama, Hovedforfatter: Asger Leth, Producer: Karoline Leth, Konceptuerende instr.: Mikael Marcimain
  • The Rain / Miso Film, Hovedforfatter: Jannik Tai Mosholt, Producer: Christian Potalivo, Konceptuerende instr.: Kenneth Kainz

Årets mandlige hovedrolle – tv-serie

  • Carsten Bjørnlund / Liberty
  • Dar Salim / Kriger
  • Lars Mikkelsen / Herrens veje II
  • Lars Ranthe / Friheden
  • Thure Lindhardt / Broen IIII

Årets kvindelige hovedrolle – tv-serie

  • Alba August / The Rain
  • Ann Eleonora Jørgensen / Herrens veje II
  • Danica Curcic / Kriger
  • Lene Maria Christensen / Friheden
  • Sofia Helin / Broen IIII

Årets mandlige birolle – tv-serie

  • Anton Hjejle / Liberty
  • Elliott Crosset Hove / Broen IIII
  • Jesper Groth / Klaphat
  • Lars Ranthe / Kriger
  • Simon Sears / Herrens veje II

Årets kvindelige birolle – tv-serie

  • Asta Kamma August / Sygeplejeskolen
  • Camilla Lau / Herrens veje II
  • Fanny Louise Bernth / Herrens veje II
  • Josephine Park / Doggystyle
  • Sofie Gråbøl / Liberty

Tags: ,


Om skribenten

Specielt glad for fantasy universer og visuelt flotte film. Forventer at en film har et dragende plot eller karakterer som gør mig nysgerrig. Har en hel speciel og uforpligtende kærlighed til Baz Luhrmann, selv når han laver dårlige film.



Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret.

Tilbage til toppen ↑