Copyright: Nordisk Film

Se de nominerede til Bodilprisen 2021

I dag er det blevet offentliggjort hvem der er nomineret til Bodilprisen 2021. På trods af Corona og lukkede biografer, har det heldigvis været muligt at nominere en god bunke dygtige filmfolk og vellykkede film.

Priserne bliver uddelt den den 8. maj. 

Se herunder hvem der er blevet nomineret til Bodilprisen 2021

Bedste danske film

  • Druk (Thomas Vinterberg)
  • En helt almindelig familie (Malou Reymann)
  • Retfærdighedens ryttere (Anders Thomas Jensen)
  • Shorta (Anders Ølholm og Frederik Louis Hviid)
  • Vores mand i Amerika (Christina Rosendahl)

Bedste kvindelige hovedrolle

  • Amanda Collin (Undtagelsen)
  • Danica Curcic (Undtagelsen)
  • Kaya Toft Loholt (En helt almindelig familie)
  • Sandra Guldberg Kampp (Kød & blod)
  • Trine Dyrholm (Erna i krig)

Bedste mandlige hovedrolle

  • Jacob Lohmann (Shorta)
  • Mads Mikkelsen (Druk)
  • Mikkel Boe Følsgaard (En helt almindelig familie)
  • Simon Sears (Shorta)
  • Ulrich Thomsen (Vores mand i Amerika)

Bedste kvindelige birolle

  • Andrea Heick Gadeberg (Retfærdighedens ryttere)
  • Karen-Lise Mynster (Lille sommerfugl)
  • Lene Maria Christensen (Undtagelsen)
  • Sidse Babett Knudsen (Kød & blod)
  • Sidse Babett Knudsen (Undtagelsen)

Bedste mandlige birolle

  • Lars Brygmann (Retfærdighedens ryttere)
  • Lars Ranthe (Druk)
  • Magnus Millang (Druk)
  • Nikolaj Lie Kaas (Retfærdighedens ryttere)
  • Thomas Bo Larsen (Druk)

Bedste amerikanske film

  • Jojo Rabbit (Taika Waititi)
  • The Lighthouse (Robert Eggers)
  • Little Women (Greta Gerwig)
  • Mank (David Fincher)
  • The Trial of the Chicago 7 (Aaron Sorkin)

Bedste ikke-amerikanske film

  • 1917 (Sam Mendes)
  • Les Misérables (Ladj Ly)
  • Officer og spion (Roman Polanski)
  • Portræt af en kvinde i flammer (Céline Sciamma)
  • Til Sama (Waad al-Kateab og Edward Watts)

Bedste dokumentarfilm

  • The Cave (Feras Fayyad)
  • En splittet familie(Mira Jargil)
  • I Love You I Miss You I Hope I See You Before I Die (Eva Marie Rødbro)
  • Rejsen til Utopia (Erlend E. Mo)
  • Undertrykkelsens sang (Estephan Wagner og Marianne Hougen-Moraga)

Arbejdernes Landsbank Talentprisen

  • Besir Zeciri, skuespiller (Kød & blod)
  • Carla Philip Røder, skuespiller (Kød & blod)
  • Frederik Louis Hviid og Anders Ølholm, instruktører (Shorta)
  • Gigis, animationskollektiv (Blokhavn)
  • Malou Reymann, instruktør (En helt almindelig familie)

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.