filmnyheder

Skrevet den 13 januar, 2018 | af Line F. Svare

0

Se alle de nominerede til årets Robert og Bodil priser

Både Robert og Bodil nomineringerne 2018 er blevet offentliggjort. Men før vi afslører dem, skal vi lige have styr på hvad der er forskellen på de to.

Bodilprisen uddeles af medlemmer af Danske Filmkritikere – altså filmanmelder og lignende.

Robertprisen uddeles af Danmarks Film Akademi, som består film fagfolk. Det er altså filmbranchen som uddeler priser til sig selv.

Bodil

Bodilpriserne uddeles den 17. marts. ‘Underverden’ er topscorer med 5 nomineringer.

Bedste danske spillefilm

En frygtelig kvinde

Mens vi lever

Team Hurricane

Underverden

Vinterbrødre


Bedste kvindelige hovedrolle

Amanda Collin – En frygtelig kvinde

Danica Curcic – Darling

Det unge ensemble i ‘Team Hurricane’

Frederikke Dahl Hansen – Danmark

Trine Dyrholm – Du forsvinder

 

Bedste mandlige hovedrolle

Dar Salim – Underverden

Dejan Cukic – Fantasten

Elliott Crosset Hove – Vinterbrødre

Mikkel Boe Følsgaard – Den bedste mand

Sebastian Jessen – Mens vi lever

 

Bedste kvindelige birolle

Charlotte Munck – Mens vi lever

Julie Christiansen – Mens vi lever

Lene Maria Christensen – Den bedste mand

Lisa Nilsson – Gud taler ud

Stine Fischer Christensen – Underverden


Bedste mandlige birolle

Ali Sivandi – Underverden

Dulfi Al-Jabouri – Underverden

Oscar Dyekjær Giese – Fantasten

Simon Sears – Vinterbrødre

Søren Malling – Den bedste mand


Bedste danske dokumentar

Al magt til folket

De sidste mænd i Aleppo

En fremmed flytter ind

Venus – let’s talk about sex

Vold – i kærlighedens navn


Bedste amerikanske film

Blade Runner

La La Land

Manchester by the Sea

Moonlight

Paterson


Bedste ikke-amerikanske film

American Honey

Dunkirk

Frantz

The Handmaiden

The Square

 

Robert

Robertprisen 2018 afholdes d. 4. februar. Filmene ‘Underverden’ og ‘Vinterbrødre’ har i år fået flest nomineringer, begge med i alt 15. Ret usædvanligt er en tegnefilm i år nomineret for bedste film, det er filmen ‘Den utrolige historie om den kæmpestore pære’.

Du kan se alle de nominerede herneden for:

Året danske spillefilm

Den utrolige historie om den kæmpestore pære

En frygtelig kvinde

Mens vi lever

Underverden

Vinterbrødre

 

Årets børne- og ungdomsfilm

Danmark

Den utrolige historie om den kæmpestore pære

Jeg er William

Sikke et cirkus

Team Hurricane

 

Årets instruktør

Annika Berg – Team Hurricane

Christian Tafdrup – En frygtelig kvinde

Fenar Ahmad – Underverden

Hlynur Pálmason – Vinterbrødre

Mehdi Avaz – Mens vi lever

 

Årets originale manuskript

Annika Berg – Team Hurricane

Christian Tafdrup & Mads Tafdrup – En frygtelig kvinde

Dunja Gry Jensen – QEDA

Fenar Ahmad & Adam August – Underverden

Hlynur Pálmason – Vinterbrødre

 

Årets adapterede manuskript

Anders Ølholm – Aminas breve

Bo Hr. Hansen & Henrik Ruben Genz – Gud taler ud

Kim Fupz Aakeson – Jeg er William

Peter Schønau Fog – Du forsvinder

Philip Einstein Lipski, Amalie Næsby Fick & Bo Hr. Hansen – Den utrolige historie om den kæmpestore pære

 

Årets mandlige hovedrolle

Dar Salim – Underverden

Dejan Cukic – Fantasten

Elliott Crosset Hove – Vinterbrødre

Nikolaj Lie Kaas – Du forsvinder

Sebastian Jessen – Mens vi lever


Årets kvindelige hovedrolle

Amanda Collin – En frygtelig kvinde

Danica Curcic – Darling

Julie Christiansen – Mens vi lever

Lene Maria Christensen – Den Bedste Mand

Trine Dyrholm – Du forsvinder

 

Årets mandlige birolle

Ali Sivandi – Underverden

Dulfi Al-Jabouri /- Underverden

Jakob Oftebro – Mesteren

Lars Mikkelsen – Vinterbrødre

Simon Sears – Vinterbrødre


Årets kvindelige birolle

Bodil Jørgensen – Aldrig mere i morgen

Charlotte Munck – Mens vi lever

Marijana Jankovic – Aldrig mere i morgen

Marijana Jankovic – QEDA

Victoria Carmen Sonne – Vinterbrødre

 

Årets scenograf

Gitte Malling & Søren Gam – Du forsvinder

Gustav Pontoppidan – Vinterbrødre

Jette Lehmann – Gud taler ud

Sabine Hviid – Underverden

Thomas Bremer & Nikolaj Danielsen – QEDA

 

Årets fotograf

Adam Wallensten – Den Bedste Mand

Kasper Tuxen – Underverden

Louise McLaughlin – Team Hurricane

Maria von Hausswolff – Vinterbrødre

Rasmus Videbæk – QEDA

 

Årets kostumier

Jane Marshall Whittaker – QEDA

Lucie-Marie Layers – Fantasten

Manon Rasmussen – Gud taler ud

Nina Grønlund – Vinterbrødre

Rikke Simonsen – Underverden


Årets sminkør

Katrine Tersgov – Vinterbrødre

Kirsten Zäschke – Gud taler ud

Kirsten Zäschke – Sikke et cirkus

Louise Hauberg Lohmann – Underverden

Salla Yli-Loupa – QEDA

 

Årets klipper

Anders Albjerg Kristiansen – Darling

Julius Krebs Damsbo – Vinterbrødre

Kasper Leick – Underverden

Nicolaj Monberg – En frygtelig kvinde

Åsa Mossberg – QEDA


Årets sounddesigner

Lars Halvorsen – Vinterbrødre

Oskar Skriver & Bo Asdal Andersen – Den utrolige historie om den kæmpestore pære

Peter Albrechtsen – QEDA

Peter Albrechtsen – Underverden

Peter Schultz, Niels Arild & Eddie Simonsen – Du forsvinder


Årets score

Jens Ole Wowk McCoy – Underverden

Jonas Struck & Vladislav Delay – QEDA

Kristian Selin Eidnes Andersen – Fantasten

Kåre Bjerkø – Gud taler ud

Toke Brorson Odin – Vinterbrødre


Årets originale sang

‘I Don’t Know How to Get in Your Heart’ – Rumle, Rumle Sieling Langdal Jensen – Mesteren

‘Sikke et cirkus’ – Lotte Svendsen, Rasmus Møldrup – Sikke et cirkus

‘Vi står ved din side’ – Martin Brygmann, Martin Brygmann – Far til fire på toppen


Årets visuelle effekter

Dan Dirckinck-Holmfeld – Far til fire på toppen

Fynn Laue, Asger Peder Mortensen & Niels Träff – Alle for tre

Jonas Drehn, Jan Tvilling & Hummer Højmark – Underverden

Martin Madsen – QEDA

Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger – Dræberne fra Nibe


Årets kortfilm: Fiktion / Animation

Abu Adnan

Fædreland

Halvmand

Lille danser

Silent Night 


Årets kortfilm: Dokumentar

Fra hjertet

Kraniebrud eller ‘Er du ikke lidt for ung til at optegne dine erindringer?’

Sea of Sorrow – Sea of Hope

Weltschmerz


Årets dokumentarfilm

At elske Pia

De sidste mænd i Aleppo

Land of the Free

Venus – Let’s Talk About Sex

VOLD – I kærlighedens navn


Årets amerikanske film

Blade Runner 2049

La La Land

Manchester by the Sea

Moonlight

Nocturnal Animals


Årets ikke-amerikanske film

Dunkirk

Frantz

God’s Own Country

Prøven

The Square


Tv-serier

Årets korte tv-serie

Joe Tech

Min mosters historier

Perfekte steder

Tinkas juleeventyr

Yes No Maybe


Årets tv-serie

Arvingerne III

Herrens Veje

Mercur

Norskov 2

Rita 4

 

Årets mandlige hovedrolle – tv-serie

Andreas Jessen – Mercur

Carsten Bjørnlund – Arvingerne III

Jacob Lohmann – Norskov 2

Lars Mikkelsen – Herrens veje

Youssef Wayne Hvidtfeldt – Yes No Maybe

 

Årets kvindelige hovedrolle – tv-serie

Ann Eleonora Jørgensen – Herre veje

Marijana Jankovic – Norskov 2

Mille Dinesen – Rita 4

Neel Rønholt – Mercur

Trine Dyrholm – Arvingerne III

 

Årets mandlige birolle – tv-serie

Christian Tafdrup – Tinkas juleeventyr

Henrik Birch – Norskov 2

Mikkel Boe Følsgaard – Arvingerne III

Morten Hee Andersen – Herrens veje

Simon Sears – Herrens veje

 

Årets kvindelige birolle – tv-serie

Alba August – Gidseltagningen

Camilla Lau – Herrens veje

Charlotte Munck – Rita 4

Fanny Louise Bernth – Herrens veje

Lene Maria Christensen – Arvingerne III

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrShare on RedditEmail this to someone

Tags: ,


Om skribenten

Specielt glad for fantasy universer og visuelt flotte film. Forventer at en film har et interessant plot eller spændende karakterer. Har en hel speciel og uforpligtende kærlighed til Baz Luhrmann, selv når han laver dårlige film.



Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Tilbage til toppen ↑