filmnyheder Se listen over vinderne af Golden Globe Awards

Skrevet den 11 december, 2017 | af Line F. Svare

1

Se de nominerede til Golden Globe 2018

Så er de nominerede til næste års Golde Globe offentliggjort. Og sikke et flot år vi går i vente – de fleste film har nemlig ikke haft dansk premiere endnu. Prisuddelingen finder sted d. 7. januar 2018.

Bedste film – drama

  • Dunkirk
  • The Post
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Call Me By Your Name

Bedste musical eller komedie

  • The Disaster Artist
  • Get Out
  • The Greatest Showman
  • I, Tonya
  • Lady Bird

Bedste instruktør

  • Guillermo del Toro, The Shape of Water
  • Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Christopher Nolan, Dunkirk
  • Ridley Scott, All The Money In The World
  • Steven Spielberg, The Post

Bedste manuskript

  • The Shape of Water
  • Lady Bird
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • The Post
  • Molly’s Game

Bedste skuespillerinde – Drama

  • Jessica Chastain, Molly’s Game
  • Sally Hawkins, The Shape of Water
  • Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Meryl Streep, The Post
  • Michelle Williams, All the Money in the World

Bedste skuespiller – Drama

  • Timothée Chalamet, Call Me by Your Name
  • Denzel Washington, Roman J. Israel Esq.
  • Tom Hanks, The Post
  • Daniel Day-Lewis, Phantom Thread
  • Gary Oldman, Darkest Hour

Bedste skuespillerinde – musical eller komedie

  • Judi Dench, Victoria & Abdul
  • Margot Robbie, I, Tonya
  • Saoirse Ronan, Lady Bird
  • Emma Stone, Battle of the Sexes
  • Helen Mirren, The Leisure Seeker

Bedste skuespiller – musical eller komedie

  • Steve Carell, Battle of the Sexes
  • Ansel Elgort, Baby Driver
  • James Franco, The Disaster Artist
  • Hugh Jackman, The Greatest Showman
  • Daniel Kaluuya, Get Out

Bedste birollepræstation af en skuespillerinde

  • Mary J. Blige, Mudbound
  • Hong Chau, Downsizing
  • Allison Janney, I, Tonya
  • Laurie Metcalf, Lady Bird
  • Octavia Spencer, The Shape of Water

Bedste birollepræstation af en skuespiller

  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Armie Hammer, Call Me by Your Name
  • Richard Jenkins, The Shape of Water
  • Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Christopher Plummer, All the Money in the World

Bedste filmmusik

  • Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Alexander Desplat, The Shape of Water
  • Johnny Greenwood, Phantom Thread
  • John Williams, The Post
  • Hans Zimmer, Dunkirk

Bedste originale sang

  • “Home,” Ferdinand
  • “Mighty River,” Mudboumd
  • “Remember Me,” Coco
  • “The Star,” The Star
  • “This Is Me,“ The Greatest Showman

Bedste udenlandske film

  • A Fantastic Woman
  • First They Killed My Father
  • In The Fade
  • Loveless
  • The Square

Bedste animationsfilm

  • The Breadwinner
  • Coco
  • Ferdinand
  • Loving Vincent
  • The Boss Baby

Bedste tv-serie – Drama

  • Game of Thrones
  • The Handmaid’s Tale
  • Stranger Things
  • This is us
  • The Crown

Bedste skuespillerinde i en tv-serie – Drama

  • Elisabeth Moss, The Handmaid’s Tale
  • Claire Foy, The Crown
  • Katherine Langford, 13 Reasons Why
  • Maggie Gyllenhaal, The Deuce
  • Caitriona Balfe, Outlander

Bedste skuespiller i en tv-serie – Drama

  • Freddie Highmore, The Good Doctor
  • Sterling K. Brown, This Is Us
  • Bob Odenkirk, Better Call Saul
  • Jason Bateman, Ozark
  • Liev Schreiber, The Deuce

Bedste tv-serie – musical eller komedie

  • Black-ish
  • The Marvelous Mrs. Maisel
  • Master of None
  • SMILF
  • Will & Grace

Bedste skuespillerinde i en tv-serie – musical eller komedie

  • Pamela Adlon, Better Things
  • Alison Brie, GLOW
  • Rachel Brosnahan, The Marvelous Mrs. Maisel
  • Issa Rae, Insecure
  • Frankie Shaw, SMILF

Bedste skuespiller i en tv-serie – musical eller komedie

  • Anthony Anderson, Black-ish
  • Aziz Ansari, Master of None
  • Kevin Bacon, I Love Dick
  • William H. Macy, Shameless
  • Eric McCormack, Will & Grace

Bedste mini-serie eller tv-film

  • Big Little Lies
  • Feud: Bette and Joan
  • Fargo
  • Top of the Lake: China Girl
  • The Sinner

Bedste skuespillerinde i en mini-serie eller tv-film

  • Nicole Kidman, Big Little Lies
  • Reese Witherspoon, Big Little Lies
  • Jessica Lange, Feud: Bette and Joan
  • Susan Sarandon, Feud: Bette and Joan
  • Jessica Biel, The Sinner

Bedste skuespiller i en mini-serie eller tv-film

  • Robert De Niro, The Wizard of Lies
  • Kyle MacLachlan, Twin Peaks
  • Jude Law, The Young Pope
  • Ewan McGregor, Fargo
  • Geoffrey Rush, Genius

Bedste birollepræstation af en skuespillerinde i en tv-serie

  • Laura Dern, Big Little Lies
  • Ann Dowd, The Handmaid’s Tale
  • Chrissy Metz, This Is Us
  • Michelle Pfeiffer, The Wizard of Lies
  • Shailene Woodley, Big Little Lies

Bedste birollepræstation af en skuespiller i en tv-serie

  • Christian Slater, Mr. Robot
  • David Harbour, Stranger Things
  • Alfred Molina, Feud: Bette and Joan
  • Alexander Skarsgard, Big Little Lies
  • David Thewlis, Fargo
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on TumblrShare on RedditEmail this to someone

Tags:


Om skribenten

Specielt glad for fantasy universer og visuelt flotte film. Forventer at en film har et interessant plot eller spændende karakterer. Har en hel speciel og uforpligtende kærlighed til Baz Luhrmann, selv når han laver dårlige film.



One Response to Se de nominerede til Golden Globe 2018

  1. Line F. Svare says:

    Ååååh!! Call Me By Your Name <333! Min baby!! Så stolt! (fangirl moment)

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *

Tilbage til toppen ↑