Trailer til McDonalds film

Vi har fået hele to gange Apple-film i form af film om Steve Jobs, nu er det verdens største fastfood kædes tur… Her kommer nemlig traileren til en film om hvordan McDonalds blev til: ‘The Founder’.

Ud fra hvad jeg har set nu, så ser filmen ud til at være selve indbegrebet af en amerikansk film. Det kan til dels godt virke som lidt for meget, for en dansker (som mig).

Jeg ved ikke heeeeeelt om historien om hvordan McDonalds blev til, er den mest interessante ide  man kunne finde på – men de har vel pengene til det.

I hovedrollen er Michael Keaton som McDonalds-chefen Ray Kroc – en rimelig anstregende person, kan det mærkes bare ud fra traileren. Ray Kroc manøvrer sig ind og overtager magten fra brødrene Mac og Dick McDonald.

Instrukøren bag ‘The Founder’ er John Lee Hancock (The Blind Side) og manuskriptet er skrevet af Robert D. Siegel (The Wrestler)

‘The Founder’ har premiere d. 29 september