Første posters til ‘Kvinden i Buret’ med Nikolaj Lie Kaas

Premieredatoen for filmatiseringen af Jussi Alder-Olsens bog ‘Kvinden i Buret’ nærmer sig, og vi kan se frem til en storstilet kampagne.

På de første tre posters kan vi se de to hovedroller Carl Mørck (Nikolaj Lie Kaas) og Assad (Fares Fares), der er indhyllet i støv fra top til tå, hvilket skal symbolisere de støvede og hengemte politisager, som Afdeling Q tager sig af.

Direktøren fra Nordisk Film Biografdistribution, Jan Lehmann, pointerer, at posterne er starten på en storstilet kampagne. Vi er i færd med at bygge forventningerne op til én af årets absolut mest imødesete danske biograffilm, og vi har planlagt en meget omfattende markedsføringskampagne. Vi mærker allerede nu en enorm interesse for KVINDEN I BURET, og vi er overbeviste om, at de nye filmplakater vil pirre forhåndsinteressen endnu mere,” siger Jan Lehmann.

kvinden i buret med nikolaj lie kaas og fares fares

Første officielle poster til kvinden i buret med nikolaj lie kaas som carl mørch

første officielle poster til kvinden i buret med fares fares

Jeg må blankt indrømme, at jeg desværre ikke har fået læst bogen endnu. Men den skal helt sikkert læses over sommeren! Har du læst bogen, og har jeg noget at glæde mig til?